Yıl Sonunda 300 Bin m2 Alan Yatırımcıya Tahsis Edilecek

Marmara OSB Yönetim Kurulu Başkanı Menderes Akar Bandırma Şehir Medya Genel Yayın Yönetmeni Cemal Atabey ile Marmara OSB’nin 2023 yılı faaliyetleri ve 2024 yılı hedefleri hakkında bir söyleşi gerçekleştirildi. Göreve geldikleri günden bu yana çok yoğun bir çalışma temposu içerinde olduklarını dile getiren Başkan AKAR, 2023 yılını geride bırakırken Marmara OSB olarak son derece verimli geçirdiğimiz bu yılda Bandırma, Ülkemiz ve Türk Sanayisi adına çok önemli adımlar attık, 2024 yılında da aynı hızla koyduğumuz hedeflere yürüyeceğiz dedi.

Başkan AKAR, 2023 yılında Organize Sanayi Bölgemizin toplam 15km olan iç yollarının 12km’si terasman seviyesinde tamamlanmış, tamamlanan yollarımızda atıksu ve yağmur suyu hatları parsel bağlantıları da dahil olmak üzere tamamlanarak kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Elektrik altyapı çalışmalarımız kapsamında, OSB alanımızdan geçmekte olan ve belirli bir süre elektrik ihtiyacımızı karşılayacak olan 5km uzunluğundaki havai elektrik hattı tamamıyla yer altına alınmış, bu hat üzerinden, inşaatı başlayan fabrikalara şantiye elektriği verilmeye başlanmıştır. Önümüzdeki sene imara açılacak tüm sanayi parsellerine hizmet verecek elektrik altyapısı ise gene sene sonuna kadar tamamlanacaktır.

Ayrıca 2024 yılı sonuna kadar imara açılacak sanayi parsellerinin tamamı için doğalgaz altyapısı tamamlanmış olup, bugün itibariyle inşaatını tamamlayarak imalata başlayacak fabrikalara doğalgaz verilebilmektedir.

Marmara OSB’de ilk sanayi adası geçtiğimiz aylarda imara açılmış, bu adada bulunan 13 adet sanayi parselinin tahsisleri gerçekleştirilerek 3 fabrikanın temelleri atılmıştı. Kalan 10 parselde ise proje ve ruhsat süreci devam etmekte olup, 2023 yılı sonuna kadar bu sanayi parsellerinin tamamında inşaat ruhsatlarının alınıp, fabrika temellerinin atılması hedeflenmektedir. Ayrıca 2023 yılı sonuna kadar hali hazırda tesviye çalışmaları devam etmekte olan toplamda 300.000 metrekare alana sahip 51 sanayi parseli daha fabrika inşaatına başlamak isteyen sanayicilerimize tahsis edilecektir dedi.

Başkan AKAR 2024 yılında ise, arazi  tesviye çalışmalarına hız kesmeden devam edeceklerini ve 2024 yılı sonuna kadar toplam 150 ye yakın sanayi parselinin  tamamlanarak sanayicilere teslim edileceğini, bu parsellere ait tüm altyapıların da aynı şekilde 2024 yılı sonuna kadar tamamlanacağını dile getirirken 2024 yılı sonuna kadar hedeflerinin 50 fabrikanın üretime geçerek ülke ekonomisine ve istihdamına katkı sunmaya başlaması olduğunu belirtti.

Ayrıca, Marmara OSB ve çevresine hizmet vermek üzere, OSB sınırları içerisinde belirlenen bir alana Jandarmaya Karakol Binası yapacaklarını dile getiren Akar,  Bandırma 17 Eylül Üniversitesi ile birlikte Cumhuriyetimizin 100. Yılında  teknoloji ve sanayi alanında belirlemiş olduğumuz hedefleri daha ileriye taşımak için kuracağımız TEKNOKENTTE; yenilikçi ar-ge ve inovasyon projeleri geliştirerek ülkemiz adına katma değer üretmeye devam edeceğiz dedi.

Başkan AKAR son olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarına çok önem verdiklerini, bu sebeple Marmara OSB’deki tüm fabrikaların çatılarını Güneş Enerji Panelleri ile kaplayacaklarını, ayrıca geleceğin enerji teknolojisi olan hidrojen enerjisinin geliştirilmesine katkı sunmak için ise üyesi oldukları H2DER ( Yeşil Hidrojen Üreticileri Derneği ) ile Marmara OSB’de Türkiye’nin ilk OSB Yeşil Hidrojen Ar-GE Merkezinin kurulması yönünde ilk adımları atmış olduklarını dile getirdi.

Bandirmasehir.com